Dofinansowanie na ogniwa fotowoltaiczne
Fotowoltaika czyli produkcja prądu z promieniowania słonecznego zyskuje w ostatnim czasie coraz większą popularność. Ogromny wpływ na zwiększenie ilości montowanych instalacji fotowoltaicznych mają wytyczne Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska w latach 2014-2020 i idące za tym wojewódzkie programy zarówno dofinansowań jak i preferencyjnych pożyczek wspierające instalacje i mikroinstalacje OZE do produkcji energii elektrycznej.
W niektórych regionach jest możliwe odzyskanie nawet 85% kosztów netto mikroinstalacji fotowoltaicznych bezpośrednio z dotacji unijnych. O takie dofinansowanie postarało się np. Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego – szczegóły można poznać w artykule, który pokazuje instalację fotowoltaiczną firmy MIR http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/27924/dotacje-na-instalacje-fotowoltaiczne-dla-prosumentow-z-podkarpacia. Obecnie dofinansowanie na mikroinstacje OZE można uzyskać m.in. w woj. mazowieckim, zachodnio-pomorskim, małopolskim, opolskim i wielu innych. Chwilowo jednak nie ma programu na Wrocław i okolice. Ostatni program z którego korzystali nasi klienci na Dolnym Śląsku to popularny ogólnopolski Prosument.
Instalacja fotowoltaiczna
W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą: panele fotowoltaiczne, inwerter (falownik) – przetwarza wytworzony prąd stały na prąd zmienny wymagany przez sieć, liczniki zużycia i produkcji energii, okablowanie. Zestaw fotowoltaiczny przyłączamy do aktualnej instalacji elektrycznej budynku. Najważniejszą częścią paneli są ogniwa fotowoltaiczne dzięki którym zamieniamy energię słoneczną na elektryczną. Panele fotowoltaiczne montuje się najczęściej na dachach lub ogrodzeniach a także bezpośrednio na gruncie.
Instalacja fotowoltaiczna jest w pełni zautomatyzowana – jej użytkowanie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, okresowe przeglądy można wykonywać raz na kilka lat, natomiast same panele nie wymagają konserwacji podczas eksploatacji. Więcej możesz przeczytać na naszej stronie w zakładce Fotowoltaika.
Poniżej przedstawiamy dwie zakończone instalacje fotowoltaiczne u naszych klientów.
Mikroinstalacja fotowolaiczna
Dzięki programom dofinansowań wzrosła popularność mikroinstalacji fotowoltaicznych. I mimo, że obecnie w okolicach Wrocławia nie można liczyć na dotacje, wielu indywidualnym inwestorom i tak kalkuluje się montaż paneli fotowoltaicznych. Instalacja fotowoltaiczna pozwala znacząco obniżyć pobór prądu od dostawcy. Jest to korzystne rozwiązanie dla właścicieli domów jednorodzinnych, gdzie rachunki za energię elektryczną przekraczają 200 zł miesięcznie.
Przykładem może być wykonana przez nas niedawno mikroinstalacja fotowoltaiczna zamontowana w gminie Jelcz – Laskowice. W domu jednorodzinnym w Miłocicach obliczyliśmy roczne zużycie energii elektrycznej i na tej podstawie dobraliśmy 14 paneli fotowoltaicznych Sharp 275W. Dzięki panelom uda się zmniejszyć roczny rachunek za prąd o ok. 2tys.zł. Montaż paneli został przez klienta sprytnie zaplanowany na specjalnie pod tę instalację wykonanym zadaszeniu od strony ogrodu. Cała instalacja wygląda bardzo estetycznie, nie zajmuje dużo miejsca i pracuje bezgłośnie. Nowe zadaszenie natomiast pozwala mieszkańcom w każdą pogodę cieszyć się tarasem.
Duża instalacja fotowoltaiczna
Nieco większą instalację fotowoltaiczną wykonaliśmy w Głogowie na budynku szkoły podstawowej. Po konsultacji z inwestorem oraz na podstawie wieloletniego doświadczenia wybraliśmy na montaż ogniw najbardziej nasłonecznioną część dachu, co wpłynie korzystnie na wydajność instalacji. Zamontowaliśmy tym razem 17 paneli fotowoltaicznych firmy Sharp o mocy 275W każdy. Łączna moc instalacji to 4,67 kWp. Budowa szkoły dofinansowana jest z funduszy unijnych, więc ta instalacja była obliczona i zaplanowana pod kątem opłacalności dotacji.
Instalacje fotowoltaiczne z powodzeniem sprawdzają się zarówno w mieszkalnictwie jedno i wielorodzinnym a także na obiektach przemysłowych czy w biurach, jak w naszym Domu Testowym. Zachęcamy do wizyty na Bielanach Wrocławskich, gdzie na dachu naszego biura zainstalowanych jest 12 paneli fotowoltaicznych. To najlepsza okazja aby móc sprawdzić jak prezentuje się cała instalacja w akcji, zobaczyć osprzęt, okablowanie oraz zaczerpnąć niezbędnych informacji!