Zazwyczaj przedstawiamy montaż pompy ciepła w nowo budowanych obiektach. Często pokazujemy również nasze realizacje przy modernizacji kotłowni w budynkach kilku lub kilkunastoletnich.

Dzisiaj natomiast łamiemy stereotypy dotyczące ogrzewania poniemieckich domów. Stare domy to przede wszystkim klasycznie piękna architektura, klimatyczne wnętrza i panująca wszędzie niezwykła atmosfera. Zabytkowe mury latem zapewniają przyjemny chłód, jednak zimą stanowią wyzwanie … Tego typu obiekty to zazwyczaj trudna do ogrzania przestrzeń, duże straty ciepła, słabe docieplenie.

Większość starych domów kojarzy nam się z przestarzałymi kotłowniami i piecami a także wylatującymi z komina kłębami dymu. A tymczasem… w środku może być ukryty najnowocześniejszy system ogrzewania. Tak, jedynym źródłem ogrzewania klasycznego starego domu może być nowoczesna pompa ciepła! Oto nasze dwie przykładowe realizacje.

DOM W WOLIMIERZU

W niewielkiej wsi Wolimierz na Dolnym Śląsku, w malowniczym otoczeniu stoi piękny poniemiecki dom. Choć liczy już sporo lat i na etapie wykonywania przez nas prac był dopiero w trakcie renowacji, robił już wtedy naprawdę niesamowite wrażenie!

Wnętrza nie rozczarowują. Ceglane ściany, pięknie odrestaurowane drewno, a obok tego starannie wykonana przez nas instalacja ogrzewania na miedzi i wydajne, dekoracyjne grzejniki w klasycznym designie. Na parterze dzięki wymianie posadzki udało się ukryć energooszczędne ogrzewanie podłogowe. System ogrzewania był projektowany pod zamontowaną również przez naszą firmę pompę ciepła Danfoss DHP-L16. Pompa ciepła służy dodatkowo do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Inwestorzy zadbali o staranne połączenie tradycji z nowoczesnością. Architektura i wnętrza zachowały dawny styl ale zastosowane rozwiązania technologiczne są już z nowej epoki. Wykonany system ogrzewania nie zaburza ekologicznego charakteru budynku położonego w wiejskiej zabudowie. Widoczne elementy ogrzewania we wnętrzach dodatkowo podkreślają tradycyjny styl całego budynku. Nowoczesność wyraża się tu na każdym kroku w komforcie użytkowania tego stylowego domu.

Zobacz także  Montaż gruntowej pompy ciepła Thermia Calibra Eco Duo
Wolimierz
grzejnik miedziany
i

DOM W GIEBUŁTOWIE

Drugim prezentowanym przez nas starym budynkiem ogrzewanym pompą ciepła jest poniemiecki dom w Giebułtowie. Tu podobnie jak w Wolimierzu mamy ceglane ściany, konstrukcję muru pruskiego, we wnętrzach sklepienia łukowe. Przed inwestorem i architektem stoi ogromne wyzwanie zarówno jeśli chodzi o aranżację wnętrz jak i wykończenie elewacji. Instalacje skończyliśmy kilka dni temu więc na efekt końcowy trzeba będzie jeszcze poczekać.

Pod kątem instalacyjnym dużą część ogrzewania udało się nam ukryć w posadzce. Wykonując prace szczególnie dbaliśmy o to, aby nie zniszczyć zabytkowych ścian oraz nie naruszyć całej konstrukcji domu. I ponownie do ogrzewania domu zastosowaliśmy pompę ciepła Danfoss o mocy 16 kW jako jedyne źródło ogrzewania Danfoss.

Ciekawostka

Chociaż cała instalacja wygląda niepozornie do jej wykonania użyliśmy aż 71 różnych pozycji z zestawienia materiałów dających w sumie 175 zamontowanych elementów!

Giebułtów
podłogówka
Danfoss

Mądre łączenie nowego i starego w budownictwie i architekturze to ostatnio modny trend. Tradycyjny styl wnętrz i elewacji nie wyklucza stosowania rozwiązań technologicznych z XXI w. W starych poniemieckich domach nie musimy mieć wcale starego pieca kaflowego – doskonale sprawdzają się nowoczesne pompy ciepła i systemy ogrzewania. Choć wykonanie całej instalacji jest tu czasami bardziej skomplikowane niż w przypadku tych nowo budowanych budynków, to jak widać jest w pełni możliwe.

#poniemieckiedomy#Wolimierz#Giebułtów#pompaciepła#Danfoss#gruntowapompaciepła

Podobne wpisy