Właśnie zakończyliśmy montaż 3 kolejnych gruntowych pomp ciepła firmy alpha innotec!

Montaż pomp ciepła to dla nas codzienność, montujemy ich kilkadziesiąt w ciągu roku! Bardzo często piszemy o naszych instalacjach pod względem ich wydajności czy oszczędności dla klienta. Dziś pokazując nasze ostatnie realizacje krótko przybliżymy etapy wykonania instalacji z pompą ciepła, co pozwoli rozsądnie zaplanować oszczędne źródło ogrzewania na etapie projektowym oraz wykonawczym.

ETAP 1- Moc pompy ciepła

Zawsze dobieramy pompę ciepła po dokładnym obliczeniu zapotrzebowania na ciepło i ustaleniu indywidualnych potrzeb klienta. Jest to bardzo ważne, ponieważ szacunkowe obliczenia są bardzo mylące i mogą generować duże straty w czasie eksploatacji.

ETAP 2 – Dolne źródło

Dolne źródło to część instalacji, za pomocą której pozyskujemy energię cieplną z powietrza czy gruntu. Na tym etapie musimy już zdecydować się na konkretny typ pompy ciepła ( tu znajdziesz pomoc).

Wybór gruntowej pompy ciepła wiąże się najczęściej z koniecznością wykonania odwiertów i umieszczenia w nich pionowego wymiennika ciepła. Naszym zadaniem jest zaplanowanie głębokości odwiertów zgodnie z wyznaczoną mocą danej pompy ciepła. Zgodnie z prawem wymagane jest najczęściej zgłoszenie projektu robót geologicznych. Pomagamy również w dokonaniu takiego zgłoszenia. Ten etap najlepiej wykonać na etapie wykonywania projektu budowlanego, jednak w istniejących domach także nie stanowi to problemu.

Jeśli nasz wybór padnie na powietrzną pompę ciepła musimy wybrać najlepszą lokalizację dla zewnętrznej jednostki urządzenia. Jest to zawsze kwestia, którą ustalamy indywidualnie z inwestorem, uwzględniając poziom hałasu jednostki czy aranżację ogrodu. Pod jednostkę zewnętrzną postawioną w ogrodzie warto na etapie budowy wykonać mały fundament.

ETAP 3 – Przepust pod dolne źródło

Dolne źródło musi być podłączone z pompą ciepła w taki sposób, by nie zmniejszać jego wydajności. Dlatego też dolne źródło najlepiej wprowadzić do budynku na etapie wykonywania ławy fundamentowej, by jak najdłużej utrzymać temperaturę gruntu. Wcześniejsze wykonanie dolnego źródła jest również korzystne ze względu na jego późniejszą wydajność – wyższą, jeśli grunt wokół odwiertu się zagęści nim zaczniemy użytkować pompę ciepła. Można jednak na etapie ławy fundamentowej prawidłowo wykonać same przepusty pod dolne źródło zgodnie z wytycznymi od instalatora, a odwiert wykonać i wprowadzić do budynku w późniejszym terminie.

Zobacz także  Kolejne odwierty pod pompę ciepła wykonane

ETAP 4- Górne źródło

Górne źródło to po prostu instalacja ogrzewcza w domu. Pompa ciepła najlepiej współpracuje z systemami niskotemperaturowymi. Nasi klienci najczęściej decydują się na ogrzewanie podłogowe. Polecamy także wykorzystanie klimakonwektorów lub ogrzewania ściennego. W razie konieczności można również zastosować ogrzewanie grzejnikowe.

ETAP 5 – Etap elektryki

Pod pompę ciepła należy wykonać odpowiednie zabezpieczenia elektryczne zgodnie z przesyłanymi przez instalatora wytycznymi. Poniżej pokazujemy realizacje oparte na pompach alpha innotec. Jeśli jesteś zainteresowany przyłączeniami elektrycznymi pod taką pompę i jej automatyką, wejdź tutaj.

ETAP 6- Montaż pompy ciepła

Ostatni etap, który wykonujemy już po tynkach i posadzkach we wstępnie wykończonym pomieszczeniu. Z tego etapu zamieszczamy zdjęcia wykonanych instalacji według opisanego powyżej cyklu.

Alpha Innotec WZS 122 K3M

Na początek wykonana instalacja z gruntową pompą ciepła alpha innotec WZS 122 K3M zamontowana w Domasławiu w powiecie Wrocławskim. Z prac dodatkowych oprócz pełnej instalacji ogrzewania zamontowaliśmy również zmiękczacz wody oraz odkurzacz centralny.

Alpha Innotec WZS 103 K3M

W gminie Długołęka na Dolnym Śląsku wykonaliśmy wszystkie wewnętrzne instalacje sanitarne- wodno-kanalizacyjne oraz ogrzewanie podłogowe. Jedynym źródłem ogrzewania i chłodzenia budynku jest gruntowa pompa ciepła alpha innotec WZS 103 K3M z modułem pasywnego chłodzenia.

Alpha Innotec SWC 83 H3

Na koniec kolejna gruntowa pompa ciepła Alpha Innotec SWC 83 H3 zamontowana w Biestrzykowie pod Wrocławiem. Ze względu na duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową zamontowana została tym razem pompa ciepła z osobnym, większym niż standardowo zbiornikiem cwu o pojemności 300l. W tym domu wykonaliśmy pełen komplet instalacji wewnętrznych – od wod-kan po ogrzewanie podłogowe, zmiękczacz wody jak i rekuperację. Dodatkowo dolne źródło pompy ciepła zasilać będzie chłodnicę podłączoną do nawiewu rekuperatora. Dzięki temu możliwy był montaż chłodnicy, która do schłodzenia pomieszczeń w czasie upałów będzie wykorzystywała dolne źródło pompy ciepła.

Zobacz także  Kompleksowe ogrzewanie podłogowe z gruntową pompą ciepła i instalacjami

Podobne wpisy