3 nowo zamontowane powietrzne pompy ciepła – 3 kolejne obalone mity

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy powietrzne pompy ciepła stale zyskują na popularności. W ostatnim wpisie odnośnie mody na powietrzną pompę ciepła wytłumaczyliśmy krótko zasadę działania, przedstawiliśmy kilka faktów. Dziś przy okazji 3 nowych montaży powietrznych pomp ciepła przedstawiamy kolejne fakty i mity na temat tych urządzeń na podstawie naszych doświadczeń w rozmowach z klientami.

MIT 1

„Pompy ciepła to bardzo drogie urządzenia, takie rozwiązanie zupełnie się nie opłaca”

Pomimo tego, że ceny powietrznych pomp ciepła o dużych sprawnościach nadal utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, stanowczo trzeba podkreślić, że w wielu przypadkach są najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Choć prawdą jest, że popularne kotły gazowe są tańsze, to biorąc pod uwagę wszystkie elementy obu rozwiązań różnica w cenie nie jest już taka duża…  W przypadku powietrznej pompy ciepła nie musimy budować komina spalinowego, który kosztować może nawet kilka tysięcy złotych. Dodatkowo odjąć należy koszt ew. wykonania przyłącza gazowego. W przypadku, gdy gazociąg znajduje się w dużej odległości od budowanego domu koszt takiego przyłącza to naprawdę ogromna suma.
Warto wspomnieć, że powietrzna pompa ciepła będzie dużo tańszym rozwiązaniem niż pompa gruntowa- odjąć należy koszt wykonania odwiertów geologicznych, który wynosi nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Mitsubishi Power Inverter 11 kW w Zaprężynie

W Zaprężynie uruchomiliśmy powietrzną pompę ciepła Mitsubishi Power Inverter11kW wraz ze zbiornikiem c.w.u300l, zamontowaliśmy także zmiękczacz wody. Wykonaliśmy instalację wodno-kanalizacyjną i ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo wykonaliśmy instalację rurową wentylacji mechanicznej i odkurzacza centralnego. W najbliższym czasie planujemy zamontować i uruchomić rekuperator Thessla Green 400v oraz odkurzacz centralny CyclovacH615.

MIT 2

 „ Powietrzna pompa ciepła będzie działać sprawnie, tylko gdy jest ciepło. A jak przyjdą mrozy, to co wtedy ?”

Taką opinię słyszmy prawie codziennie. Śpieszymy z wyjaśnieniem.
Prawdą jest, że powietrzne pompy ciepła osiągają najwyższą sprawność wtedy, gdy jest ciepło. Tylko tutaj należy wyjaśnić co to znaczy „ciepło”.
Ciepła w powietrzu nie ma dopiero wtedy, gdy temperatura powietrza osiąga tzw. zero bezwzględne czyli dokładnie -273 °C …
Montowane przez nas powietrzne pompy ciepła pracują na potrzeby centralnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej nawet przy temperaturach rzędu -20 °C. Choć efektywność ich pracy nie jest tak wysoka jak w przypadku wyższych temperatur, to nawet przy dużych mrozach bilans energetyczny będzie dodatni. Fakt jest jednak taki, że na rynku istnieją obecnie różne pompy ciepła i nie zawsze mają parametry tak korzystne jak oferowane przez nas najczęściej Mitsubishi.

Zobacz także  Kompleksowa instalacja w nowym domu

Mitsubishi Power Inverter 8kW Dobroszycach

W Dobroszycach uruchomiliśmy powietrzną pompę ciepła Mitsubishi Power Inverter o mocy grzewczej 8 kW wraz z 200 l zbiornikiem ciepłej wody użytkowej. Wykonaliśmy ogrzewanie podłogowe i zamontowaliśmy zmiękczacz wody. W najbliższym czasie zamontujemy także odkurzacz centralny Cyclovac H615.

MIT 3

„ Powietrzna pompa ciepła to zwykła klimatyzacja.”

Zasada pracy powietrznej pompy ciepła i klimatyzacji jest rzeczywiście bardzo podobna- jest jednak jedna różnica. W przypadku klimatyzacji ochładzane lub ogrzewane powietrze nadmuchiwane jest poprzez jednostkę wewnętrzną do jednego lub kilku pomieszczeń. Klimatyzator w uproszczeni to powietrzna pompa ciepła powietrze-powietrze.
W przypadku powietrznej pompy ciepła typu powietrze-woda czynnikiem grzewczym jest woda w instalacji centralnego ogrzewania- czyli ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego. Nie mamy ogrzewania czy też chłodzenia powietrzem nadmuchowym. Ponadto powietrzna pompa ciepła ogrzewa również ciepłą wodę użytkową a klimatyzatory nie mają takiej funkcji.

Mitsubishi Power Inverter 8kW

I na koniec powietrzna pompa ciepła w laboratorium badającym ścieki i osady. Pompa o mocy 8 kW stanowi naprawdę ładny element tego twórczego chaosu i atmosfery pracy.

Podobne wpisy