Z takim pytaniem spotykamy się codziennie. Wielu z naszych klientów na początku ma wątpliwości jaki rodzaj pompy ciepła wybrać- powietrzna czy gruntowa? O tym, że wybór źródła ciepła to jedna z najważniejszych decyzji przy budowie bądź modernizacji domu pisaliśmy tutaj.

Powietrzna pompa ciepła dla każdego domu jednorodzinnego?

Najczęściej spotykamy się jednak z wątpliwościami dotyczącymi sprawności powietrznych pomp ciepła, ponieważ wciąż powszechnie panuje przekonanie, że powietrzne pompy ciepła sprawdzają się tylko przy wyższych temperaturach lub do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i nadają się w zasadzie do domków letniskowych a nie domów jednorodzinnych.  Doświadczenie nauczyło nas, że powietrzne pompy ciepła bardzo dobrze radzą sobie przy ujemnych temperaturach i są sprawnym źródłem ciepła w domach jednorodzinnych nawet o bardzo dużej powierzchni.

Ale jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach… 😉

Pompa ciepła, zarówno powietrzna jak i gruntowa, powinna być odpowiednio dobrana, zaprojektowana i zamontowana!

Właściwy dobór mocy pompy ściśle wiąże się z wykonaniem obliczeń strat ciepła dla budynku. Chcemy wyraźnie podkreślić- Z WYKONANIEM OBLICZEŃ! Coraz częściej słyszymy, że pompy ciepła dobierane są szacunkowo, „na oko”..  , niestety w ten sposób bardzo często ich moc jest niewłaściwie oszacowana, urządzenie jest przewymiarowane albo po prostu „za małe”. W skutek tego ich sprawność znacząco się obniża, a my płacimy większe rachunki za ogrzewanie. Chyba nie taki był cel?

Kolejną ważną kwestią jest dobór urządzenia z uwzględnieniem punktu biwalentnego- czyli granicznej temperatury, do której pompa ciepła pracuje korzystając wyłącznie z energii czerpanej z dolnego źródła pokrywając straty ciepła budynku bez konieczności włączania się grzałek elektrycznych. Aby móc właściwie go określić musimy znać zapotrzebowanie na ciepło dla budynku oraz charakterystykę mocy grzewczej pompy. I tutaj znowu podkreślamy- tych wartości nie oszacujemy! Musimy je policzyć i przeanalizować! Tylko takie postępowanie pozwala na właściwy dobór urządzenia, nie chcemy przecież aby nasza pompa pracowała samodzielnie tylko w dodatnich temperaturach.

Zobacz także  Kolejne odwierty pod pompę ciepła wykonane

Zawsze warto zwrócić uwagę również na producenta urządzenia, które planujemy zamontować w swoim domu. Na rynku znajdziemy wiele modeli pomp ciepła, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Niestety wielu producentów podaje sprawność urządzenia tylko przy dodatnich temperaturach- parametry, które dobrze wyglądają w katalogu nie zawsze utrzymywane są w trakcie pracy urządzenia.

Kotłownia z powietrzną pompą ciepła.

Uzupełniając wpis prezentujemy przykładową kotłownie, w której w ostatnim czasie zamontowaliśmy powietrzną pompę ciepła Mitsubishi Power Inverter o mocy 8 kW 🙂

Podsumowując..

Powietrzna pompa ciepła świetnie sprawdzi się jak samodzielne źródło ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Pisaliśmy o tym w tym artykule.

 Musimy tylko dokładnie obliczyć zapotrzebowanie na ciepło dla budynku, właściwie dobrać moc urządzenia, znać rzeczywiste parametry pracy urządzenia. Dobór i montaż urządzenia najlepiej zlecić zaufanemu wykonawcy z doświadczeniem- sukces gwarantowany!

Podobne wpisy