Ruszyła kampania społeczna o nazwie „Dom bez rachunków” organizowana przez siedem organizacji branżowych m.in. PORT PC czy Stowarzyszenie Polska Wentylacja. Jej celem jest przedstawienie idei budownictwa niskoenergetycznego oraz zwiększenie zastosowania instalacji OZE w budynkach jednorodzinnych. Na stronie: https://dombezrachunkow.com/można znaleźć praktyczne informacje o domach plus energetycznych, instalacjach energooszczędnych i dofinansowaniach do OZE. Zdecydowanie popieramy tę inicjatywę. Warto tu zwrócić uwagę na rekuperację, której na stronie poświęca się wiele miejsca. Rekuperacja nie jest wprawdzie stricte instalacją OZE, ponieważ nie ma nic wspólnego z odnawialnymi źródłami energii, natomiast jest instalacją energooszczędną. Nie jest to jeszcze dla wielu ludzi całkiem oczywiste, ponieważ z zasady rekuperacja nie produkuje żadnej energii.W naszym wpisie znajdziesz odpowiedź na pytanie, dlaczego rekuperacja jest energooszczędna i parę zdjęć z wykonanych ostatnio instalacji.
Dlaczego rekuperacja jest energooszczędna?
Rekuperacja nie produkuje energii tylko minimalizuje jej straty. W inwestycji zwykle jest droższa niż wentylacja grawitacyjna, czyli postawienie kominów. Rekuperator zużywa energię, której tak wprost teoretycznie nie zużywa wentylacja grawitacyjna, gdzie powietrze bez ingerencji urządzeniami ucieka sobie kominami. Dlaczego w takim razie to właśnie rekuperacja jest energooszczędna a nie wentylacja grawitacyjna? W skrócie dlatego, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna powoduje straty energii, którą zużywamy na ogrzewanie, w przeciwieństwie do rekuperacji, która właśnie odzyskuje dużą część tej energii, którą tracimy w przypadku prawidłowego wentylowania budynku zimą.
Skończyły się czasy, kiedy nieszczelność okien, a nawet ścian pozwalała zapewnić naturalną wentylację w pomieszczeniach a ogrzewanie było tanie jak barszcz i można było trzymać cały czas uchylone okna. Nowe przepisy stawiają przed inwestorami coraz większe wyzwania w zakresie oszczędności energii w nowych budynkach. Aby spełnić wymagania prawne dotyczące izolacyjności cieplnej przegród budowlanych oraz wskaźnika rocznego obliczeniowego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną w nowobudowanych domach konieczne jest stosowanie odpowiedniej grubości izolacji oraz zapewnienie właściwej szczelności budynku. I tutaj pojawia się problem. Budynek szczelny, dobrze ocieplony stanowi pewnego rodzaju „zamkniętą puszkę”. Co z wymianą powietrza w takim budynku?
Prawidłowo działająca wentylacja powinna zapewniać ciągły dostęp do świeżego powietrza oraz usuwać z pomieszczeń powietrze już zużyte.Obecnie też większą też wagę przywiązujemy do jakości, tj. czystości tego powietrza. Wentylacja mechaniczna to wymuszona wymiana powietrza we wszystkich pomieszczeniach w domu. Zużyte powietrze jest ciągle usuwane w stałych cyklach i odpowiednich ilościach wynikających z prawidłowej krotności wymian dla pomieszczenia, na tej samej zasadzie dostarczane jest świeże powietrze. Dzięki temu nie ma możliwości, aby zużyte powietrze zalegało w domu. Dodatkowo powietrze dostarczane do pomieszczeń jest stale filtrowane, brak w nim zanieczyszczeń pyłkowych czy smogowych. Centrale wentylacyjne wyposażone są w wymiennik ciepła, który odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego, co powoduje oszczędności związane z ogrzewaniem pomieszczeń. Na tym polega energooszczędność wentylacji mechanicznej, że nie tracimy ciepła, które trzeba wywiać z budynku, by zapewnić prawidłową wymianę powietrza. Kolokwialnie ujmując odzyskujemy je w powietrzu, które wchodzi do pomieszczeń o temperaturze tylko nieco niższej niż mamy w pomieszczeniach. Jest to szczególnie komfortowe i energooszczędne zimą, kiedy w odróżnieniu do wentylowania grawitacyjnie, nie musimy otwierać okien i nawiewać lodowatego powietrza z zewnątrz wychładzając tym samym całe pomieszczenie, które za chwilę trzeba będzie z powrotem ogrzać. Wentylacja grawitacyjna działa bowiem pod warunkiem, że zapewniamy dostęp powietrza, np. przez nawiewniki lub rozszczelniając okna. Jeśli dostarczymy powietrze, wentylacja grawitacyjna zimą działa dość sprawnie, tym samym powodując, że ogrzane powietrze a tym samym energia z domu ucieka. Wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie różnicy ciśnień wywołanej najczęściej różnicą temperatur. Latem niestety rzadko kiedy są warunki, żeby wentylacja grawitacyjna działała sprawnie i nie dochodzi do sprawnej wymiany powietrza. Na szczęście latem można trochę ratować się otwieraniem okien bez większych strat ciepła. Natomiast kiedy dom jest zamknięty w lecie, np. po dłuższej nieobecności, niestety uczucie „zaduchu” w środku jest przytłaczające. Zalegające w domu zużyte dodatkowo przyczynia się do powstawania wilgoci, w efekcie czego w domu pojawiają się grzyby i pleśń.
kompleksowe instalacje
JESTEŚ ZAINTERESOWANY NASZYMI USŁUGAMI?
Wracając do pytania na początku, dlaczego wentylacja grawitacyjna jest energooszczędna? Ponieważ pozwala nie tracić cennej energii. Nigdy nie byliśmy tak energooszczędni jak w obecnych czasach, ale też nigdy energia nie była taka droga jak obecnie. Nie tylko gaz czy elektryka jest droga, drewno również, obecnie trudno znaleźć tanią alternatywę. Każda instalacja pozwalająca na oszczędzanie energii będzie się mieściła w pojęciu energooszczędności. Wentylacja grawitacyjna nie nadąża już za nowymi standardami budownictwa jednorodzinnego. Biorąc pod uwagę aktualne wymagania związane ze szczelnością budynków rekuperacja stanie się niemal obowiązkowym rozwiązaniem. Oczywiście nie zapominajmy, że rekuperacja to także ogromny komfort dla wszystkich użytkowników budynku!Mamy nadzieję, że kampaniahttps://dombezrachunkow.com/spowoduje, że za jakiś czas coraz więcej ludzi będzie rozumieć, że rekuperacja jest energooszczędna i niezbędna, jeśli chcemy mieć świeże powietrze w domu.
Dla zobrazowania jak opisywana rekuperacja wygląda, zamieszczamy poniżej trochę świeżych zdjęć z niedawno zakończonych instalacji i montaży rekuperatora.