Instalacje sanitarne a aranżacja wnętrz- jak to pogodzić?
Obecnie na współpracę z architektem wnętrz decyduje się coraz więcej inwestorów. Każde pomieszczenie w domu jest dokładnie zaprojektowane. Wszystkie elementy wystroju są starannie dobrane, od umiejscowienia mebli po zabudowy G-K i oświetlenie.
Nowa realizacja
Pod Siechnicami niedaleko Wrocławia wybudowany został piękny, nowoczesny dom jednorodzinny. Zarówno sama bryła, elewacje jak i wszystkie wnętrza zostały dokładnie zaprojektowane przez architektów i projektantów wnętrz. Budynek prezentuje się naprawdę okazale!
Oprócz świetnego designu, jego zaletą jest również zastosowanie wszystkich najnowocześniejszych technologii w zakresie instalacji sanitarnych i nie tylko.
Gruntowa pompa ciepła
Podstawowym i jedynym źródłem ciepła w domu jest gruntowa pompa ciepła duńskiej firmy Danfoss DHP-L Varius Pro+M wyposażona w moduł pasywnego chłodzenia. Dolne źródło to pionowy wymiennik ciepła, w tym przypadku wykonaliśmy pod niego odwierty o łącznej głębokości aż 300mb. Pompa ciepła odpowiada za ogrzewanie budynku oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Moduł pasywnego chłodzenia latem zapewni klimatyzowanie pomieszczeń przez podłogę oraz planowane klimakonwektory. Cała instalacja mieści się w stosunkowo niewielkiej kotłowni.



Instalacja wodno-kanalizacyjna i ogrzewanie podłogowe
Wykonaliśmy także kompletną instalację wodno-kanalizacyjną pod szczegółowo zaplanowane łazienki. Drogie baterie i sanitariaty chronić będzie zamontowany zmiękczacz wody KUNA. Aranżację wnętrz całości domu ułatwił brak grzejników w domu – wszędzie zostało zaplanowane ogrzewanie podłogowe jako jedyne źródło. Warto wspomnieć, że obecnie przy podłogówce mamy dowolność w wyborze wykończenia posadzki – od surowego betonu przez panele, deski trójwarstwowe drewniane i wykładziny. To bardzo ważny aspekt, jeśli dokładnie planujemy wystrój pomieszczeń. Więcej w temacie dlaczego wybrać ogrzewanie podłogowe pisaliśmy już na naszym blogu.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją
Kolejną wykonaną przez nas instalacją jest wentylacja mechaniczna, która była projektowana pod kątem projektu wnętrz. Całą instalację planowaliśmy pod ścisłym okiem projektantów wnętrz, konsultując z nimi każde przejście, każdy pion, umiejscowienie każdego anemostatu. Na parterze wszystkie przewody wentylacyjne schowaliśmy w suficie podwieszanym, wentylacja piętra odbywa się z poziomu poddasza, gdzie przewody ukryte są w stropie. Rekuperator Thessla Green Air Pack 650v wraz z chłodnicą i dodatkowym filtrem P8 wyłapującym najdrobniejsze zanieczyszczenia zamontowany zostanie w ogrzewanym garażu.

Odkurzacz centralny

Ciekawostką w tym domu jest instalacja odkurzacza centralnego. Zastosowaliśmy nowoczesny system węża chowanego Retraflex (rura w rurze). Przewody na parterze ukryliśmy w posadzce, a instalację na piętro na poddaszu. Dzięki temu wystarczy tylko podejść do gniazda odkurzacza, wyciągnąć wąż z gniazda i odkurzyć cały dom – nic prostszego! Oczywiście położenie gniazd było również podporządkowane projektowi wnętrz. Podobnie każde podejścia pod klimakonwektory wykonane zostało na podstawie dokładnie wyznaczonych miejsc – tam gdzie była możliwość bezkolizyjnego wyprowadzenia instalacji oraz tam, gdzie umiejscowienie urządzeń zostało zaakceptowane ze względu na planowany projekt wnętrz. Sprzątanie przy tym systemie może być przyjemnością!
Jak wynika z naszego doświadczenia, kiedy mamy do czynienia z dokładnym projektem wnętrz znacznie więcej pracy wymaga zaprojektowanie instalacji sanitarnych. Musimy zwracać uwagę na wszystkie szczegóły, dostosowując się do projektu jak i indywidualnych potrzeb inwestora. Ale efekt jest tego warty!
Mamy nadzieję, że na etapie montażu rekuperatora uda nam się zrobić kilka zdjęć z wykończonych wnętrz, które na razie znamy z projektów i wizualizacji.