Długo tu nas nie było z bieżącymi realizacjami ale to nie znaczy, że nic się nie dzieje w MIR ENERGIA. Wręcz przeciwnie! Pracy jest sporo i każdy z nas jest zajęty bieżącymi zadaniami. Nie zatrudniamy nikogo specjalnie tylko do pisania postów, więc gdy pracy jest za dużo, opisy spokojnie czekają. Właśnie wzmocniliśmy zespół pracowników zarówno na budowach jak i w biurze więc możemy nadrobić zaległości.

Przez ostatnie pół roku zamontowaliśmy kilkadziesiąt pomp ciepła, uruchomiliśmy kilkanaście rekuperatorów i wykonaliśmy wiele instalacji wentylacji mechanicznej, ogrzewania podłogowego czy instalacji wodno-kanalizacyjnych. Dziś wybieramy przykładowe trzy realizacje, wszystkie 3 dotyczą montaży pomp ciepła i są z półki „zadań specjalnych”.

Wyzwanie 1- GRUNTOWA POMPA CIEPŁA W OKOLICACH NOWEJ RUDY

W malowniczym otoczeniu Sudetów Środkowych uruchomiliśmy gruntową pompę ciepła AlphaInnotec SWC 142H3M wraz z modułem sterowania przez Internet AlphaHome oraz zbiornikiem ciepłej wody użytkowej o pojemności 400l. Wykonaliśmy także odwierty geologiczne o łącznej głębokości 300m (wykonane technologią wiercenia w skale), ogrzewanie podłogowe i instalację wod-kan. Dlaczego było to wyzwanie? Dom, o którym piszemy wybudowany został wiele lat temu, a obecnie poddany został generalnemu remontowi. Wiele ścian wykonanych zostało jeszcze z surowego kamienia.Obliczenie zapotrzebowania na ciepło dla budynku, dobranie urządzenia i zaprojektowanie instalacji wymagało wiele godzin pracy i ustaleń z kierownikiem budowy. Efekt końcowy jest zaskakujący! Nowoczesna kotłownia i energooszczędne instalacje w pięknych wnętrzach odrestaurowanego budynku robią wrażenie. To świetny przykład na to, że pompy ciepła świetnie sprawdzają się nie tylko w nowobudowanych budynkach.

Wyzwanie 2- POWIETRZNA POMPA CIEPŁA W STRZELINIE

Trudne połączenia to nie problem! Zakres naszych prac w Strzelinie nie należał do najłatwiejszych. Musieliśmy połączyć powietrzną pompę ciepła Mitsubishi Power Inwerter o mocy 16,4kW z kotłem gazowym, piecem na ekogroszek i instalacją solarną. Zamontowaliśmy także zbiornik multiwalentny ze stali nierdzewnej o pojemności 400l z wężownicą do przepływowego podgrzewu c.w.u. Kotłownia prezentuje się naprawdę imponująco, co pokazują poniższe zdjęcia.

Zobacz także  Wykonywanie odwiertu pod gruntową pompę ciepła

Wyzwanie 3- GRUNTOWA POMPA CIEPŁA W ZŁOTYM STOKU

Pompy ciepła uzyskują najlepsze parametry pracy współpracując z ogrzewaniem płaszczyznowym- podłogowym lub ściennym. Niemniej jednak właściwie wykonując połączenie pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe + grzejniki uzyskujemy nadal satysfakcjonujące parametry pracy i nadal pompa ciepła zapewnia oczekiwane oszczędności. Taką instalację wykonaliśmy w Złotym Stoku. Uruchomiliśmy gruntową pompę ciepła ThermiaDiplomat Duo Inverter o zakresie mocy 5-17kW z technologią gazu gorącego, która pozwala jeszcze efektywniej przygotować ciepłą wodę użytkową. Aby instalacja działała poprawnie zamontowaliśmy także zbiornik buforowy o pojemności 300l.

Podobne wpisy