Rekuperacja - co to jest?

Obecnie podczas budowy domu dążymy do zminimalizowania strat ciepła, tworząc niezwykle energooszczędne mieszkania. Często zapominamy przy tym o właściwym wietrzeniu pomieszczeń, co negatywnie wpływać może na stan budynku oraz zdrowie jego mieszkańców. Warto więc postawić na odpowiedni system wentylacji zapewniający kontrolę nad jakością powietrza w naszym domu. W dzisiejszym wpisie postaramy się pokazać dlaczego warto wybrać rekuperację, prezentując zalety takiego rozwiązania – zapraszamy.

Rekuperacja – co to jest?

Rekuperacja to proces, w którym ciepło, które normalnie by uciekło z budynku przez wentylację grawitacyjną, jest odzyskiwane i wykorzystywane do ogrzewania świeżego powietrza z zewnątrz.

Rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nie tylko możliwość ogrzania powietrza ze zużytego powietrza ale przede wszystkim możliwość zapewnienia odpowiedniej ilości świeżego powietrza co jest nieosiągalne w przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej.

To również doskonały sposób na pozbycie się z niego zanieczyszczeń i alergenów. To niezwykle ważne w dzisiejszych czasach, gdy problem z powszechnym zanieczyszczeniem powietrza lub znaczną ilością owadów nie pozwala na odpowiednie wietrzenie mieszkania przy pomocy otwartych okien. Znajdujące się w centrali rekuperatora filtry dbają, aby do domu dostawało się tylko oczyszczone powietrze.

Reasumując system rekuperacji zapewnia dostarczenie do wszystkim pomieszczeń odpowiedniej ilości świeżego, przefiltrowanego powietrza minimalizując dzięki odzyskowi ciepła ze zużytego powietrza nasze wydatki na ogrzewanie.

Jak działa rekuperacja?

Cały proces opiera się tutaj na ruchu powietrza wytwarzanym przez urządzenia zwane rekuperatorami. Jest to nowoczesny sprzęt wymuszający odpowiedni przepływ powietrza i  odzyskujący ciepło z powietrza usuwanego z budynku i przekazujące je do powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Odbywa się to dzięki wentylatorom i wymiennikowi ciepła, który zapewnia odzysk energii cieplnej. Dodatkowo nawiewane powietrze jest filtrowane dzięki zainstalowanym filtrom. Na taki proces nie mają wpływu warunki panujące na zewnątrz.

Tak więc instalacja rekuperatora w systemie wentylacyjnym pozwala przy wymianie zużytego, brudnego powietrza w domu na świeże, odzyskiwać zdecydowaną większość zgromadzonego w zużytym powietrzu ciepła i przekazać to ciepło powietrzu świeżemu co oczywiście przekłada się na konkretne oszczędności. W dalszej części artykułu skupimy się na zaletach, jakie zapewnia rekuperacja powietrza.

Rekuperacja w domu – wiele korzyści

Wiesz już mniej więcej, co to jest rekuperacja i jak działa, przejdźmy więc do korzyści, jakie zapewnia takie rozwiązanie. Odpowiedni system to:

  • prawidłowa wentylacja domu – bez nadmiernej wilgoci, zaduchu, zaparowanych szyb, nieprzyjemnych zapachów i bez rozwijających się grzybów i bakterii,
  • ochrona przed pyłami i alergenami z powietrza zewnętrznego – dzięki zastosowanym filtrom, domy z rekuperacją mają wewnątrz znacznie mniej kurzu, pyłków oraz bakterii mogących stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia – w miastach o dużym stężeniu pyłów zawieszonych PM 2,5 warto zainstalować w rekuperatorze dodatkowy filtr o wysokiej klasie filtracji,
  • oszczędność na ogrzewaniu zimą ok. 30% – nie wychładzamy pomieszczeń sprawną, działającą wentylacją grawitacyjną lub przewietrzaniem,
  • ochrona przed hałasem z ulicy, wpadającymi owadami – nie musimy otwierać okien, aby przewietrzyć czy ochłodzić mieszkanie, dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na dźwięki z zewnątrz czy owady wlatujące do mieszkania, co uciążliwe jest głównie latem,
  • eliminacja przeciągów – powietrze dostarczane do pomieszczeń odznacza się bardzo niską szybkością nawiewu,
  • możliwość chłodzenia rekuperacją – upały są coraz bardziej dokuczliwe, a my z roku na rok zwiększamy swój komfort życia – rekuperacja z funkcją chłodzenia pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniach o kilka stopni.
Zobacz także  Dlaczego pompa ciepła zużywa dużo prądu?

System rekuperacji to oszczędności na ogrzewaniu?

Uważamy, że rekuperacja to przede wszystkim dbałość o czyste powietrze w domu. Oszczędzanie na ogrzewaniu nie jest już tak oczywiste. Bo czy można oszczędzić na ogrzewaniu poprzez montaż rekuperacji w domu, w którym w zimie widzimy zasłonięte kratki wentylacyjne? Widujemy wentylatory z żaluzją, które zasłaniają wywiew powietrza i przez większość czasu blokują wentylację grawitacyjną. Wcale nie tak rzadko widujemy zasłonięte kratki w kominie różnego rodzaju samoróbkami. Zamykanie nawiewników w oknach to niemalże standard. W takich domach wentylacja grawitacyjna nie działa, nie ma praktycznie strat ciepła na wentylacji. Nie ma więc na czym oszczędzać. Inna rzecz, co dzieje się z jakością powietrza w takim domu przy braku wentylacji. I właśnie ze względu na tę jakość powietrza polecamy sprawną rekuperację.

Pomimo, że reklamowane w sieci oszczędności rzędu 60%, 70%, a nawet 90% są nierealne do osiągnięcia, to dobry system pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu 30%. Biorąc pod uwagę pozostałe korzyści, jakie otrzymujemy, koszt instalacji rekuperacji jest więc jak najbardziej opłacalny. Warto jednorazowo wydać tę całkiem sporą sumę, aby móc cieszyć się doskonałej jakości powietrzem – zdrowie i komfort ciężko jest wycenić!

Rekuperacja – czy warto?

Rekuperacja to coraz częściej konieczność, ponieważ współczesne budynki „nie oddychają”, gdyż budowane są z materiałów o podwyższonych parametrach termicznych. Nawet domy, które nie są energooszczędne, mają coraz szczelniejsze okna i lepiej zaizolowane ściany i dach. Wkładamy wiele wysiłku i pieniędzy, by zaizolować nasze domy przed zimnem i zaoszczędzić tym samym później na kosztach ogrzewania. Owocem tych zabiegów są budynki, które mają zminimalizowane straty ciepła oraz praktycznie całkowicie wyeliminowaną wymianę powietrza z otoczeniem.

Powietrze w pomieszczeniach tego typu ulega natomiast stale zawilgoceniu. Wilgoć powstaje wskutek normalnego użytkowania – oddychania domowników, gotowania, suszenia, prasowania, korzystania z łazienki itd. Powinny być więc w miarę regularnie osuszane świeżym powietrzem – dlatego tak ważny jest montaż rekuperacji.

Skutki zawilgocenia budynków

Wilgoć z czasem się kumuluje i wpływa niekorzystnie na ściany i stropy budynków, zmieniając na niekorzyść współczynniki przenikania ciepła. Jeśli poprzez niedostateczną wentylację dopuścimy do przenikania wilgoci przez ściany, paradoksalnie, zamiast oszczędzać, zwiększamy koszty ogrzewania domu. Im bardziej ogrzewamy, tym bardziej eskalujemy zawilgocenie domu. Nie trzeba dodawać, że takie warunki nawet w małej skali są idealne dla rozwoju grzybów, pleśni i różnych szkodliwych mikroorganizmów.

Zobacz także  Jak dobrać pompę ciepła do swojego domu?

Tak więc w domu, w którym nie ma dostatecznej wentylacji, zaczynają z czasem panować warunki niezdrowe dla przebywających w nim osób. Pomieszczenia takie wpływają źle na samopoczucie i mogą przyczynić się do pogorszenia jakości snu, wiecznego zmęczenia oraz bólów głowy. To także doskonałe środowisko dla rozwoju różnego rodzaju bakterii i wirusów, które mogą prowadzić do poważnych chorób. Rekuperacja mechaniczna gwarantuje stały i niezależny od pogody dostęp do świeżego powietrza zewnętrznego w szczelnym, ciepłym domu. Nawiewane powietrze oczyszcza z kurzu, smogu, a nawet drobnoustrojów.

Wentylacja grawitacyjna z kolei nie daje gwarancji potrzebnej wymiany powietrza w domu bądź też powoduje ogromne straty ciepła budynku. Coraz częściej do wietrzenia domów wykorzystywana jest więc wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która wymusza prawidłowy obieg powietrza i odzyskuje ciepło.

Montaż systemu rekuperacji – na co zwrócić uwagę?

Montaż systemu rekuperacji wymaga planowania i precyzyjnej realizacji. Przede wszystkim, system musi być odpowiednio dobrany do wielkości i typu budynku. Ma to kluczowe znaczenie dla efektywności systemu – zbyt mały rekuperator nie będzie w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości powietrza, natomiast zbyt duży będzie zużywał więcej energii, niż to konieczne.

Innym istotnym aspektem jest prawidłowy montaż kanałów wentylacyjnych – muszą one zapewnić swobodny przepływ powietrza, ale jednocześnie nie mogą być źródłem niepotrzebnych strat ciepła. Dobrze jest też zadbać o to, aby filtry były łatwo dostępne – wymagają one regularnej wymiany, aby system działał efektywnie.

Projekt rekuperacji najlepiej wykonać już na etapie budowy domu. Oczywiście, jest możliwe zainstalowanie tego systemu później – wiązać się to będzie jednak z wyższymi kosztami oraz niedogodnościami wynikającymi między innymi ze skomplikowanych prac montażu rur do rekuperacji trwających kilka dni. Aby system działał efektywnie, trzeba więc postawić na dobrą firmę i zakupić wysokiej jakości sprzęt – nie można patrzeć wyłącznie na koszt instalacji rekuperacji.

kompleksowe instalacje

JESTEŚ ZAINTERESOWANY NASZYMI USŁUGAMI?

Rekuperacja – koszt użytkowania

Po montażu rekuperacji czekają nas także koszty eksploatacyjne, na które składają się:

  • zużycie energii przez rekuperator,
  • regularne wymiany filtrów,
  • cykliczne przeglądy i serwis.

Dobrze wykonana instalacja systemu wentylacji z rekuperacją zużywa rocznie tylko od 120 do 150 zł w energii elektrycznej w przypadku domków jednorodzinnych, a roczny koszt filtrów to około 200 zł. Biorąc pod uwagę oszczędności na ogrzewaniu oraz liczne zalety, nie jest to duży wydatek.

Pamiętaj – aby zapewnić czyste powietrze w domu i jego prawidłowy obieg należy wymieniać filtry w rekuperatorze zgodnie z wskazaniami na sterowniku ale nie rzadziej niż raz na pół roku. Warto pamiętać także o czyszczeniu czerpni i wyrzutni.

Podsumowując, rekuperacja to oszczędności na ogrzewaniu, większy komfort w mieszkaniu i optymalne warunki dla Twojego zdrowia – wszystko, czego możesz oczekiwać w domu. Już dziś skontaktuj się z naszą firmą i postaw na to fantastyczne rozwiązanie!

Podobne wpisy